Teren pruskich koszar i obozu zagłady KL Soldau - Działdowo

Adres: Grunwaldzka 5, 13-200 Działdowo, Polska.

Specjalności: Obiekt historyczny.
Inne ważne informacje: Parking dostępny dla osób na wózkach.
Opinie: Ta firma ma 13 recenzji na Google My Business.
Średnia opinia: 4.3/5.

📌 Lokalizacja Teren pruskich koszar i obozu zagłady KL Soldau

Teren pruskich koszar i obozu zagłady KL Soldau Grunwaldzka 5, 13-200 Działdowo, Polska

Jasne, oto opis Teren pruskich koszar i obozu zagłady KL Soldau, przygotowany zgodnie z Twoimi wytycznymi:

Teren pruskich koszar i obozu zagłady KL Soldau – Miejsce o Wielkim Znaczeniu Historycznym

Teren pruskich koszar i obozu zagłady KL Soldau, zlokalizowany pod adresem Adres: Grunwaldzka 5, 13-200 Działdowo, Polska, stanowi niezwykle istotne i poruszające miejsce historyczne. Jest to obszar, który wstrząsa pamięcią i przypomina o okrutnych realiach Pruskiej Reformacji oraz późniejszych losach ludności regionu w okresie II wojny światowej. Obiekt ten, choć w dużej mierze zachowany w stanie ruin, stanowi dziedzictwo z czasów wojen i przemocy, a także miejsce pamięci o ofiarach.

Charakterystyka obiektu:

Pruskie koszary: Osadzone w XVII wieku przez królów Prus, koszary te były strategicznym elementem systemu wojskowego i służyły do szkolenia żołnierzy. Ich architektura, chociaż zniszczona, świadczy o monumentalności i celowości konstrukcji.
Obóz zagłady KL Soldau: W czasie II wojny światowej teren ten został przekształcony w obóz koncentracyjny i zagłady nazistowskiej organizacji Todt. Przeznaczony dla więźniów z różnych krajów, w tym Polaków, Żydów i innych grup etnicznych, obóz ten był miejscem brutalnych represji, eksterminacji i śmierci. Szczególne znaczenie ma tutaj budynek, który służył jako plac operacyjny i siedziba komendanta.
Stan zachowania: Obiekt jest w stanie degradacji, jednak dzięki trwającym pracom konserwatorskim, możliwe jest częściowe odtworzenie dawnego wyglądu i przywrócenie mu wartości historycznej.

Lokalizacja:

Działdowo, położone w województwie warmińsko-mazurskim, jest miejscem, w którym ten tragiczny epizod historii Polski znalazł swoje upiorne odbicie. Lokalizacja w pobliżu głównej drogi (Grunwaldzka) ułatwia dostęp, jednak warto pamiętać o zachowaniu szacunku dla miejsca pamięci.

Informacje rekomendowane:

Dostępność: Dla osób poruszających się na wózkach, dostępny jest parking.
Przewodniki: Warto skorzystać z przewodników, którzy opowiedzą o historii terenu, jego znaczeniu i ofiarach.
Ochrona: Obóz jest chroniony jako pomnik historii. Należy zachować szczególną ostrożność i szacunek.

Opinie:

Teren pruskich koszar i obozu zagłady KL Soldau cieszy się dobrą opinią wśród zwiedzających. Obecnie firma (w kontekście nazwy) posiada 13 recenzji na Google My Business, z czym średnia opinia wynosi 4.3/5. Opinie te podkreślają wartość edukacyjną i poruszające doświadczenie związane z wizytą w tym miejscu.

Dodatkowe informacje:

Strona internetowa: Obecnie nie ma oficjalnej strony internetowej. Informacje można znaleźć na stronach lokalnych instytucji i organizacji zajmujących się historią regionu.
Telefon: Nie ma numeru telefonu. Kontakt można podejmować poprzez lokalne biuro informacji turystycznej w Działdowie.

Teren pruskich koszar i obozu zagłady KL Soldau to miejsce, które powinno być odwiedzone z głębokim szacunkiem i refleksją. Stanowi ważne świadectwo historii, przypominając o konieczności zapobiegania przemocom i dbania o pamięć o ofiarach. Zdecydowanie polecamy zwiedzanie tego miejsca jako lekcję historii i przestrogę dla przyszłych pokoleń.

👍 Recenzje dla Teren pruskich koszar i obozu zagłady KL Soldau

Teren pruskich koszar i obozu zagłady KL Soldau - Działdowo
Bartłomiej W.
3/5

Daje 3 gwiazdki, ponieważ miejsce o znaczeniu historycznym i emocjonalnym nie powinno tak wyglądać jak wygląda. Można dyskutować, czy jest sens pozostawiania baraków w celu ekspozycyjnym po byłych obozach zagłady tak jak na przykład w Lublinie, czy Sztutowie, czy raczej eksponować dane miejsce tablicami, czy monumentami tak jak na przykład "nowy obóz w Sztutowie". Jednak nie patrząc na aspekt obozowy ten kompleks budynków jest zabytkowy, wiec nie powinien być w tak tragicznym stanie. Teren ten powinien być zagospodarowany i dobrze oznaczony tym bardziej, ze znajduje się kilka kroków od dworca kolejowego.

Teren pruskich koszar i obozu zagłady KL Soldau - Działdowo
Józek
5/5

Koszary zostały wybudowane pod koniec XIX w. Pierwotnie służyły wojskom pruskim, a potem polskiej piechocie. W czasie II wojny światowej hitlerowcy założyli tu obóz przejściowy, który pełnił także rolę obozu zagłady. Ocenia się, że życie straciło w nim ok. 3 000. Po wojnie w koszarach mieścił się obóz NKWD.

Teren pruskich koszar i obozu zagłady KL Soldau - Działdowo
sep B.
3/5

Teren koszarów i obozu jest obecnie wyburzany. Czy coś ku pamięci KL Soldau tu powstaje... Ciężko powiedzieć.

Teren pruskich koszar i obozu zagłady KL Soldau - Działdowo
Rafał G.
5/5

Teren się zmienia, teraz będzie przyciągał uwagę po renowacji części budynku choć szkoda reszty budynku który był nośnikiem historii, żywym świadectwem.

Teren pruskich koszar i obozu zagłady KL Soldau - Działdowo
Piotr K.
4/5

W trakcie odbudowy. Wygląda okazale

Teren pruskich koszar i obozu zagłady KL Soldau - Działdowo
Majki-Kazimierz W.
5/5

Miejsce pełne tajemnic

Teren pruskich koszar i obozu zagłady KL Soldau - Działdowo
MICHAŁ P.
5/5

Miejsce w bardzo złym stanie i zapomniane

Teren pruskich koszar i obozu zagłady KL Soldau - Działdowo
Greg G.
3/5

Jest budowa

Go up