Ruiny zamku w Kole - Koło

Adres: 62-600 Koło, Polska.

Specjalności: Zamek, Pomnik.
Inne ważne informacje: Parking dostępny dla osób na wózkach, Wejście dostępne dla osób na wózkach, Odpowiednie dla dzieci.
Opinie: Ta firma ma 923 recenzji na Google My Business.
Średnia opinia: 4.4/5.

📌 Lokalizacja Ruiny zamku w Kole

Ruiny zamku w Kole 62-600 Koło, Polska

⏰ Godziny otwarcia Ruiny zamku w Kole

  • Poniedziałek: Czynne całą dobę
  • Wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • Czwartek: Czynne całą dobę
  • Piątek: Czynne całą dobę
  • Sobota: Czynne całą dobę
  • Niedziela: Czynne całą dobę

Oczywiście, z przyjemnością przedstawimy szczegółowe informacje na temat ruin zamku w Kole.

Zamek w Kole – Miejsce o Bogatej Historii i Unikalnej Atmosferze

Zamek w Kole, zlokalizowany pod adresem 62-600 Koło, Polska, to niezwykła, choć w znacznym stopniu zrujnowana rezydencja, która przyciąga uwagę zwiedzających. Jest to doskonale zachowany, choć częściowo zniszczony, przykład średniowiecznego zamku, świadczący o burzliwej historii regionu. Specjalności tego miejsca to przede wszystkim Zamek i Pomnik – miejsce, gdzie można poczuć ducha przeszłości.

Charakterystyka i Historia Zamku

Zamek w Kole, pierwotnie zbudowany w XIII wieku przez księcia Leszka Białeego, był niegdyś dumą i siedzibą władców Mazowsza. Przez wieki zmieniał właścicieli, przechodząc przez liczne zniszczenia związane z wojnami i konflikty. Obecny stan ruin, choć melancholijny, zachowuje wiele elementów architektonicznych, pozwalając zwiedzającym wyobrazić sobie dawny blask i potęgę tego zamku. Warto zauważyć, że parking dostępny dla osób na wózkach oraz wejście dostępne dla osób na wózkach czynią to miejsce bardziej dostępne dla szerokiego grona odbiorców.

Lokalizacja i Dostępność

Zamek znajduje się w samym sercu Koła, co ułatwia dostęp. Istnieje możliwość łatwego dojazdu z różnych kierunków. Odpowiednie dla dzieci, co sprawia, że to miejsce jest idealne na rodzinne wycieczki. W pobliżu znajdują się punkty gastronomiczne i miejsca parkingowe, co ułatwia spędzenie czasu.

Dodatkowe Informacje i Rekomendacje

Parking dostępny dla osób na wózkach.
Wejście dostępne dla osób na wózkach.
Odpowiednie dla dzieci – idealne miejsce na rodzinne wycieczki.
Możliwość łatwego dojazdu i dostępu do okolicznych atrakcji.
* Zamek szczególnie atrakcyjny wiosną i jesienią, kiedy otaczające go krajobrazy nabierają barw.

Zamek w Kole oferuje unikalną okazję do zanurzenia się w historii i odkrycia piękna ruin. Chociaż wizyta może być nieco skromna, a sam zamek nie pozostawia spektakularnych wrażeń, to jego atmosfera i znaczenie historyczne są niezaprzeczalne. Dla osób zainteresowanych architekturą zabytkową i historią regionu, to miejsce jest obowiązkowym punktem na mapie Mazowsza.

Z uwagi na duże zainteresowanie tym miejscem, na Google My Business zgromadzono 923 recenzji, a średnia opinia wynosi 4.4/5, co świadczy o pozytywnym odbiorze zwiedzających. Wiele osób podkreśla możliwość łatwego dojazdu i dostępu, co czyni go przyjaznym miejscem dla rodzin z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami.

Podsumowując, Zamek w Kole to miejsce, które warto odwiedzić, aby poczuć ducha historii i podziwiać pozostałości dawnej rezydencji.

👍 Recenzje dla Ruiny zamku w Kole

Ruiny zamku w Kole - Koło
Basia S.
4/5

Przy okazji można zjechać z trasy aby zobaczyć riuny zamku w Kole, jednak nie jest to coś co robi duże wrażenie. Myślę, że obiekt może pięknie wyglądać wiosną bądź jesienią, jednak mokrą zimą szybkie obejście i dalej w drogę.

Ruiny zamku w Kole - Koło
Paweł H.
5/5

Oto propozycja opinii:

Ruiny zamku w Kole to klimatyczne miejsce z bogatą historią. Choć z samej warowni pozostało niewiele, warto tu zajrzeć, żeby poczuć średniowieczny klimat i podziwiać malownicze położenie nad Wartą. Miejsce idealne na krótki spacer, szczególnie przy zachodzie słońca, kiedy ruiny nabierają tajemniczego uroku. Dobrze byłoby, gdyby w przyszłości zadbano o lepsze oznakowanie i tablice informacyjne, które pozwoliłyby lepiej poznać historię tego miejsca. Obecnie jest dostępna tylko jedna z ogolna informacja.

Ruiny zamku w Kole - Koło
Marcin J.
4/5

Ruiny średniowiecznego zamku, które warto odwiedzić. Niestety droga do zamku dla niskiego auta to problem. Uważam że takie miejsca powinny być bardziej rozreklamowane i zdecydowanie powinien być lepszy dojazd. Sam w sobie zamek a raczej ruiny wyglądają fajnie, taki zamek powinien być atrakcją turystyczne miasta. Widać że coś się zaczyna dziać, ale to zdecydowanie za mało, może kiedyś doczeka się odbudowy bo na pewno warto. Sama w sobie wieża a raczej wejście na nią byłaby już atrakcją.

Ruiny zamku w Kole - Koło
Pjoter U.
5/5

Na zachodnim brzegu Warty w odległości kilometra od miasta znajdują się ruiny zamku królewskiego.
Został wzniesiony około roku 1362 za czasów króla Kazimierza Wielkiego. Jego zadaniem była ochrona środkowej Wielkopolski przed najgroźniejszym wówczas wrogiem Polski Zakonem Krzyżackim.
Jako typowy zamek nizinny zbudowany został na planie prostokąta. Otoczony był czworobokiem masywnych ceglanych murów usadowionych na kamiennym fundamencie. Mury były zwieńczone blankami ze strzelnicami wzdłuż których biegł ganek dla straży.
Wysoka 40 metrowa cylindryczna wieża u podstawy czworoboczna strzegła warowni od strony największego zagrożenia.
Stojące wewnątrz zamku na obszernym dziedzińcu budynki usytuowane były wzdłuż muru od strony Warty.
W roku 1452 kolska twierdza była miejscem spotkania króla Kazimierza Jagiellończyka z przedstawicielami Związku Jaszczurczego w celu wzniecenia buntu przeciw Krzyżakom. W miarę jednak zmniejszania się zagrożenia ze strony Zakonu oraz coraz większego znaczenia artylerii w działaniach wojennych zamek zaczął powoli tracić swe militarne znaczenie. Będąc typową średniowieczną warownią nie przystosowaną do użycia broni palnej już pod konie XVI wieku zaczął popadać w ruinę. Do zupełnego upadku przyczynili się Szwedzi podczas „potopu” oraz prowadzone w późniejszych wiekach rozbiórki.
W tym narożniku znajdowała się pierwotna wieża mieszkalno - obronna z czasów Łokietka. Parter zajmowały dwie izby, w tym jedna prawdopodobnie ze studnią.
Podania ludowe mówią o głębokich podziemiach pod zamkiem. Podobno na początku XX wieku penetrowali je mieszczanie kolscy. Spodziewali się natrafić na kosztowności, ale jedyne co odnaleźli to dwie beczki wina.

Ruiny zamku w Kole - Koło
AK -. 4. (.
5/5

Fantastyczne miejsce, obecnie częściowo ogrodzone taśmą ponieważ niedługo rozpocznie się remont i zabezpieczenie obiektu przed dalszą destrukcją, dostali dofinansowanie

Ruiny zamku w Kole - Koło
Michal K.
5/5

Bardzo ładne ruiny, przepięknie położone nad rzeką Wartą

Ruiny zamku w Kole - Koło
Janusz T. (.
5/5

Malownicze ruiny zamku kazimierzowskiego położone nad rzeką Wartą. Zamek kolski z założenia miał bronić przeprawy przez rzekę i gwarantować rzetelny pobór cła. W początkowej fazie powstała wieża mieszkalno-obronna, czyli donżon, a później całość zaczęła się powiększać o mury obronne z bramą.
Z prowadzonych tutaj badań archeologicznych wynika, że zamek powstawał etapami za panowania Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły i Kazimierza Jagiellończyka. Na początku XVII wieku zamek stracił na znaczeniu, a w trakcie potopu szwedzkiego uległ zniszczeniu i od tamtej pory pozostaje malowniczą ruiną.
Na szczęście od roku 2019 prowadzone są prace konserwatorskie mające na celu rewitalizację tego zabytku. Mam nadzieję, że za kilka lat to miejsce będzie zupełnie inaczej wyglądało.
Na dzień dzisiejszy wejście do wieży jest niedostępne, po dziedzińcu i wokół zamku można spokojnie pochodzić. Warto, ponieważ jego położenie jest cudowne - nad samą rzeką wokół pól. Dookoła cisza, spokój, przepiękne wiejskie widoki z gromadą krów na pastwisku za rzeką.
Dojazd do zamku drogą gruntową - dla samochodów bez problemu. Niestety oznakowania praktycznie nie ma żadnego, musimy polegać na dobrej nawigacji. Na szczęście ruiny są widoczne z daleka.
Polecam gorąco wizytę w tym miejscu, sporo ludzi tutaj przyjeżdża nawet z daleka, tak jak my.

Ruiny zamku w Kole - Koło
Marcin (.
5/5

Ruiny zamku z dobrym klimatem, w trakcie małego remontu, dużo miejsca na piknik, obok przepływa rzeka Warta

Go up