Pałac Humnickich - Bircza

Adres: Parkowa 1, 37-740 Bircza, Polska.

Specjalności: Zamek.
Inne ważne informacje: Parking dostępny dla osób na wózkach.
Opinie: Ta firma ma 45 recenzji na Google My Business.
Średnia opinia: 3.5/5.

📌 Lokalizacja Pałac Humnickich

Pałac Humnickich Parkowa 1, 37-740 Bircza, Polska

Pałac Humnickich

Uchwała jest rekomendowana dla tych, którzy szukają historii i architektury, ponieważ Pałac Humnickich to zakład, który oferuje opuszczenie.POczu w zasadzie naturalności.

Adres:

  • Adres: Parkowa 1, 37-740 Bircza, Polska.

Tel:
Niestety, nie udostępniono numeru telefonu.

Website:
Niestety, nie udostępniono strony internetowej.

Specjalności:

  • Specjalności: Zamek.

Inne ważne informacje:

  • Parking dostępny dla osób na wózkach.

Opinie:

  • Ta firma ma 45 recenzji na Google My Business.
  • Średnia opinia: 3.5/5.

Opis:
Pałac Humnickich to zabytek z historyą z XVII wieku, zlokalizowany w Birczy. Architektura pałacu jest typową budowlą renesansową, z elementami kaszubskimi. Pałac oznakowany jest jako zabytek o importancji kulturalnej.

👍 Recenzje dla Pałac Humnickich

Pałac Humnickich - Bircza
waldi0055
5/5

Przydarzyło się wiosenną porą zajechać do Birczy. A zasadniczo do Pałacu Humnickich. Który wcale nie jest pałacem. Wbrew temu co lokalsi twierdzą.
Wzgórze zamkowe usytuowane jest poza właściwym miastem, oddzielone od niego wąwozem, przez który niegdyś płynął potoczek. Pierwsze wzmianki o zamku w Birczy pochodzą dopiero z 1 połowy XVIII wieku, niemniej warunki topograficzne oraz zachowane ślady umocnień ziemnych  wskazują na istnienie tu obronnej siedziby pierwszych właścicieli Birczy -  Bireckich herbu Gozdawa, z przełomu XVI/XVII wieku.  Miejsce to nie zostało jak dotychczas przebadane archeologiczne,  niemniej zachowane ślady fortyfikacji pozwalają na próbę hipotetycznej rekonstrukcji formy umocnień. Wskazują one na istnienie tu dworu obronnego Bireckich, otoczonego ziemnymi wałami z czterema bastionami w narożach. Zapewne tego miejsca dotyczy legenda o Strażniku Birczańskim, poległym w czasie  napadu Tatarów w 1672 roku, którego postać ubrana w błyszczącą kolczugę i płaszcz pojawia się w sierpniowe noce na wałach otaczających pałac.

W XVIII wieku Bircza była własnością kilku rodów – Błońskich herbu Biberstein, Łuczawskich, Humnickich herbu Gozdawa - spokrewnionych i skoligaconych miedzy sobą. Pierwsza informacja o wyglądzie zamku pochodzi z  1813 roku był drewniany, kryty gontem, podpiwniczony. Był wówczas własnością Błońskich, następnie Humnickich:  na początku XIX wieku – Mikołaja, około 1840 roku - Józefy z Humnickich Borkowskiej.  Charakterystyczne było, że w końcu XVIII wieku i w połowie XIX wieku stary trakt handlowy z Dobromila i Rybotycz (od strony południowej) biegł przez wzgórze zamkowe tuż przy zamku, schodził w stronę miasta i szedł dalej na północ. Świadczy to o typowo  gospodarczo – administracyjnej funkcji założenia. Taki charakter zespołu nie uległ zmianie również po całkowitej przebudowie zamku w 1 połowie XIX wieku przez Humnickich. Wykorzystując stare, kamienne piwnice, na miejscu wcześniejszego, drewnianego budynku wybudowali zamek murowany, którego rzut pokrywa się z zachowanymi obecnie piwnicami. Nieopodal  zamku, od strony zachodniej (przed skarpą) usytuowany był majdan gospodarczy, a szereg innych drewnianych budynków usytuowanych było na terenie założenia.

Pałac Humnickich - Bircza
Missy
3/5

Budynek w trakcie renowacji. Nie wchodzi się do środka. Obok znajduje się dom samopomocy. Spokojne miejsce, fajne na krótki spacer.

Pałac Humnickich - Bircza
Paweł H.
3/5

Niestety rozczarowanie o ile od frontu obiekt wygląda zaskakująca dobrze o tyle poza tym dramat "rewitalizacja" okresu PRL zrobiło swoje, niestety. Obiekt ma potencjał jakby udało się go do pierwotnego wyglądu byłby naprawdę wart zobaczenia teraz tak umiarkowanie.

Pałac Humnickich - Bircza
Ewa E.
3/5

Od kilku lat trwa renowacja pałacu. Ostatnio wzmocniono jego konstrukcję i odsłonięto szesnastowieczne piwnice, ale jeszcze dużo prac do wykonania, żeby ładnie się prezentował

Pałac Humnickich - Bircza
Karol B.
4/5

Ciekawy obiekt z dość sporym potencjałem jednak wymagający remontu. Dojazd po deszczu dość kiepski.

Pałac Humnickich - Bircza
Łukasz C.
2/5

Szczerz,wygląda to przedziwnie.Ładne baszty plus jakiś płaski budynek za prl.

Pałac Humnickich - Bircza
Jarek D.
4/5

Z dawnego pałacu zostało niewiele. Trzeba się dobrze wypatrzeć żeby znaleźć dwie wieże baszty z dawnego pałacu. Wygląda jak porzucony plac budowy. Do wewnątrz wejść nie można. Trochę historii tego miejscs na tablicy w dolnej części przy basztach.

Pałac Humnickich - Bircza
Jerzy W.
3/5

Rewitalizacja w trakcie. Jak się uda, będzie perełka. Na razie można rzucić okiem z zewnątrz.

Go up